Účinky marihuany: Máte pocit, že vaše konope stráca na sile? Týchto 6 trikov zvýši efekt THC opäť na maximum!

Účinky marihuany (duševné aj fyzické) sú nanajvýš rozsiahle a každý konzument ich môže vnímať trochu odlišne. Tetrahydrokanabinol (THC) je ako hlavná psychoaktívna zložka konope dôvodom, prečo sa marihuana stala obľúbenou voľbou na relaxačné, rekreačné aj medicínske účely. Niektorí spotrebitelia však hlásia citeľné oslabenie účinkov, čo im spôsobuje nemálo mrzutosti a sklamania. Pochopenie príčin tohto javu je podmienené preskúmaním faktorov, ktoré ovplyvňujú reakcie jednotlivcov na THC. Zdá sa vám, že vaša obvyklá dávka konope stráca grády? Máte pocit, že to nie je taká pecka, ako kedysi? V tom prípade ste tu správne! Ponúkame vám 6 overených trikov, pomocou ktorých sa účinky marihuany znova zlepšia a zážitky s kanabisom pozdvihnú na novú, oveľa vyššiu úroveň.

  1. Urobte si tolerančnú pauzu
    U pravidelných a dlhodobých konzumentov marihuany sa pomaly, ale isto vyvíja tolerancia voči jej účinkom. Chronické používanie kanabisu totiž môže viesť k zníženiu citlivosti kanabinoidných receptorov, čo si vyžaduje vyššie dávky THC na dosiahnutie očakávaného efektu. Jedinci s vysokou toleranciou THC tak pociťujú účinky marihuany ako slabšie, preto na docielenie želanej úrovne intoxikácie musia neustále zvyšovať jej spotrebu. Tolerančná pauza je kratšie časové obdobie, počas ktorého prestanete marihuanu úplne používať – vaša tolerancia THC sa opäť zníži a vráti späť do normálu. Odporúčaná dĺžka tolerančnej pauzy je zhruba 14 dní, v závažnejších situáciách to však môže byť aj mesiac. Dobrou správou je, že regenerácia endokanabinoidných receptorov CB1 začína pomerne rýchlo, podľa doterajších zistení už po 48 hodinách abstinencie.
  2. Striedajte konope
    Tolerancia môže byť sčasti závislá aj od záťaže, ktorú na organizmus vyvíja používaný druh konope. Každý kmeň marihuany je totiž jedinečný a má vlastný kanabinoidný aj terpénový profil. Ak zbadáte, že ste si na jeho účinky po istej dobe zvykli, vymeňte ho za iný. Nemal by to byť žiadny problém, keďže výber konopného materiálu je dnes na trhu doslova nekonečný.
  3. Zmeňte spôsob konzumácie
    Spôsob konzumácie marihuany je pri určovaní jej účinkov kľúčový. Inhalačné metódy, ako fajčenie alebo vaporizácia, majú v porovnaní s perorálnym použitím rýchlejší nástup a silnejšie účinky. Spôsobuje to fakt, že konope nemusí prechádzať trávením a THC sa behom pár minút dostáva cez pľúcne tkanivo priamo do krvného obehu. Pri požívatinách sa účinky THC prejavia najskôr po pol hodine, avšak ich trvanie je oveľa dlhšie. Konopné potraviny či nápoje sú známe oneskoreným nástupom a predĺženým trvaním účinku. Menej skúsených konzumentov to môže lákať, aby zjedli viac ako zamýšľali, lebo si myslia, že ich úvodná dávka bola nízka a neúčinná. A tu začína už potom celkom iný problém…
  4. Doprajte si terpény
    Váš zážitok môže byť silnejší, ak si hodinu pred svojou dávkou konope doprajete potraviny s vysokým obsahom terpénov. Na svedomí to má tzv. synergický efekt alebo efekt sprievodu (Entourage Effect, EE). Synergický efekt kanabinoidov znamená, že spoločný pozitívny účinok celej rastliny je vždy väčší, než súčet účinkov jej jednotlivých zložiek. Lepšie to pochopíte, ak si kanabinoidy predstavíte ako symfonický orchester. Ak hrajú samostatne, tak všetky (kanabinoidy, flavonoidy aj terpény) vydávajú istý zvuk, avšak skutočné predstavenie nastane až vtedy, keď zahrajú spoločne. Pridaním terpénov k dávke THC tento synergický efekt len podporíte. Veľa terpénov sa nachádza napríklad v mangu (myrcén), citrusových plodoch (limonén), bazalke, škorici či oregane (beta-karyofylén). A čo sú vlastne terpény? Terpény sú prírodné aromatické zlúčeniny s liečivými účinkami, ktoré sa nachádzajú v rastlinách ako ich sekundárne metabolity. Terpény dávajú marihuane vôňu aj chuť.
  5. Dajte si kávu alebo čierny čaj
    Káva znižuje pocit únavy a zmierňuje tzv. couch lock efekt, známy ako „uzamknutie v gauči“, kedy je osoba po dávke marihuany (prevažne indiky s vyšším obsahom THC) malátna, apatická a vyzerá celkom paralyzovane. O človeku v tomto stave sa hovorí, že je „stoned“, teda „ukameňovaný“ alebo „utlčený kameňmi“. Kofeín tiež podporuje zvýšenie hladiny dopamínu, ktorý je zodpovedný za pocity šťastia a dobrej nálady. Káva alebo čierny čaj môžu dodať príjemnú energiu, udržať pozornosť a bdelosť počas toho, keď ste z trávy poriadne „high“. Zdá sa, že kombinácia kanabinoidov a kofeínu môže pomôcť docieliť tzv. flow state, teda „stav toku“ alebo „stav prúdenia“. Ide o duševný stav plného sústredenia (pohltenia), pri ktorom je človek ponorený do určitej činnosti tak, že nič iné sa mu v tom okamihu nezdá dôležité – je plne sústredený, má pocit radosti, zábavy a stráca pojem o čase. Čierny čaj je skvelým zdrojom katechínu – rastlinného flavonoidu, ktorý môže zvýšiť účinky tzv. body-stone efektu, po našom „telesného kameňa“, ak sa konzumuje spolu s trávou. V podstate ide o kombinovanú blaženosť zo spojenia euforickej nálady a vlny fyzického relaxu, ktorá sa prevalí celým vaším telom a je naozaj výnimočná.
  6. Skočte do posilňovne, choďte si zabehať
    Účinky marihuany je možné zlepšiť aj vhodnou telesnou aktivitou pred jej konzumáciou. Podstatou je zvýšiť srdcovú frekvenciu a náležite rozprúdiť krv, aby THC mohol preniknúť do obehovej sústavy ešte rýchlejšie a efektívnejšie. Cvičenie aj beh zvyšujú pocity spokojnosti, uvoľnenia a dobrej nálady. Tak prečo nespojiť príjemné s užitočným a vyťažiť tak zo sedení s marihuanou ešte viac?