Vodná fajka – Ako vyzerá a na čo sa používa?

Vodná fajka – áno, presne ona bude témou nasledujúcich riadkov určených tentokrát pre tú neskôr narodenú skupinu jej priaznivcov. Ako takmer vo všetkom, aj tu musíme spomenúť jedno “ale“, v tomto prípade však veľmi dôležité.

Hovorí sa, že vek je len číslo. V prípade vodnej fajky to však celkom neplatí. Pokiaľ si už vo veku, kedy môžeš legálne šoférovať auto bez dozoru dospelého spolujazdca na vedľajšom sedadle, alebo si sám bez zákonného zástupcu podpísať informovaný súhlas, tak pokojne čítaj ďalej a kľudne sa môžeš nechať inšpirovať. Pokiaľ ti do splnenia tohto limitu ešte nejaký ten týždeň chýba, radšej ešte počkaj, bude to tak určite lepšie. Krátko a múdro – mládeži do 18 rokov neprístupné. Ver mi, nič ti neujde.

Odkiaľ je?

Ako prvá, úplne prvoplánová odpoveď, sa mi ponúka tá, že vodná fajka je z e-shopu, alebo trafiky na rohu našej ulice. Je to v podstate tak, ale aby sa tam dostala v podobe, ako ju poznáme dnes, musela prejsť veľmi dlhý kus cesty. Úplne prvá vodná fajka sa narodila asi pred päťsto rokmi v Indii. Áno, presne tam, kde mal chvíľu predtým v úmysle sa doplaviť Krištof Kolumbus, namiesto toho však so svojou loďou pristál v Amerike. Mysliac si, že je niekde úplne inde, naložil na palubu okrem iných darov Ameriky aj tabak, ktorý odtiaľ priviezol do Európy. Práve ten sa neskôr stal náplňou do vodnej fajky, bez ktorej by fajka nemohla byť fajkou.

Ako vyzerala tá prvá?

Keby si videl najstaršieho prapredka terajšej vodnej fajky (Indovia ju volali huka – hookah), asi by si od nadšenia veľmi nevyskakoval. Predstav si nejakú hlinenú nádobu, v ktorej horí tabak spolu s uhlím pochybnej kvality. Dym je z nej rúrkou odvedený do vydlabaného a uzatvoreného kokosového orecha, ktorý je do polovice naplnený vodou. Dym sa po prebublaní vodou opätovne vyvádzal von ďalšou rúrkou. Koniec tejto rúrky by si mal vziať do úst a začať si “užívať“. Pri tejto predstave by si mal asi aj sto chutí, ale ani jednu – fajčiť.

Všade je fyzika

Na fungovanie vodnej fajky má obrovský vplyv fyzika. Presne tak, to je ten predmet, ktorý si ešte nedávno na výške tak strašne “ miloval “ a teraz sa k nemu vraciaš trochu inou cestou. Tak, ako všetky cesty vedú do Ríma, poniektoré fyzikálne možno práve ku vodnej fajke. Ako teda funguje ?

Princíp fungovania vodnej fajky je jednoduchý ako facka. Je to v nej zariadené tak, že tabakový dym je vedený cez studenú vodu, kde sa čistí, filtruje a ochladzuje. Ako vravím, samá fyzika. Vo vode po ňom ostáva popol z uhlia a melasa (zvyšok cukrovej trstiny – tej vysokej byliny, ktorú si už určite aspoň raz vo filme videl na plantáži mačetou zotínať opáleného Kubánca s cigarou v ústach).

Vodná fajka – dômyselná konštrukcia je základ

Pamätáš sa, ako si bol v druháku, na konci letného semestra, po skúške z konštrukcie zariadení, Pánovi vďačný za hodnotenie “ E s odretými ušami,“ a povedal si, že nikdy viac? Tu máš znovu jasný príklad toho, že nikdy nehovor nikdy. Tento zabudnutý predmet sa ku tebe znovu vracia cez vášeň k vodnej fajke, v podobe nižšie nasledujúceho popisu jej konštrukcie. Neboj sa, prežiješ, nie je toho veľa a zopakujeme si trošku aj angličtinu.

Korunka/kotlík (bowl)

Je najvyšším článkom vodnej fajky, pred fajčením do nej uložíš tabak. Na svojom dne má dierky, môže byť keramická, alebo hlinená, jednotlivé typy koruniek sa od seba líšia veľkosťou a tvarom.

Aby ti tabak z korunky nevyfúklo, prekryješ ju obyčajnou alobalovou fóliou (presne tou, ktorú máš uloženú v kuchyni pod drezom), musíš však do nej urobiť dierky, aby prepúšťala teplo ku tabaku. Pokiaľ ideš s dobou, miesto alobalovej fólie použiješ HMS (Heat Management System), veľmi šikovné zariadenie, ktorým si zabezpečíš čistejší dym, lebo sa ti popol z uhlíkov nebude vôbec trúsiť do tabaku.

Tácka (tray)

Tácka zachytáva uhlíkový popol padajúci z korunky, aby fajčenie vodnej fajky nerobilo predskokana následnému vysávaniu celej izby.

Rúrka (stem)

Rúrka má funkciu komína, ktorým prúdi tabakový dym z korunky pod vodnú hladinu vo váze vodnej fajky.

Srdce (heart)

Je to centrálna časť vodnej fajky, nachádza sa nad vázou. Prechádza ním stonka, hadica a výfukový ventil.

Váza (vase)

Váza je sklenená nádoba v spodnej časti vodnej fajky, nachádza sa v nej čistá studená voda, ktorá ochladzuje tabakový dym a filtruje ho od nečistôt.

Hadica (hose)

Hadicou (väčšinou zo silikónu), ako posledným článkom vodnej fajky, je dym z vázy cez srdce vyvedený von, rovno ku tvojim ústam. Na tomto jej konci je plastový, alebo kovový náustok, ktorý pri fajčení držíš v ústach.

Daj tam kokos, Ty kokos!

V čase vzniku prvých vodných fajok, priekopníčok v tejto sfére, chudák indický fajčiar veľmi na výber nemal. Jednoducho musel brať to, čo bolo. Do vodnej fajky sa za účelom zohrievania tabaku vkladali žeravé uhlíky z ohňa, alebo pahreby. Povedzme si úprimne, veľká sláva to asi nebola.

V súčasnosti sa vo vodných fajkách ako zdroj tepla používa kokosové uhlie. Vyrobené je zo škrupín kokosového orecha a je upravené tak, aby kokosové uhlíky čo najviac vyhovovali použitiu vo vodnej fajke. Môžeme spomenúť vysokú výhrevnosť, čisté horenie bez zápachu a nízku dymivosť. No ty kokos.

Old school verzus new way

Aj mladší priaznivci vodných fajok (napriek tomu, že spoločne tvoria jednu veľkú “rodinu“) sa delia na dve základné skupiny. Tou prvou sú priaznivci tzv. starej školy, ktorí do vodnej fajky používajú ako náplň tabak. Je to samozrejme špeciálne upravený tabak do vodných fajok, ktorý okrem tabaku obsahuje melasu (spomeň si na Kubánca s cigarou na začiatku článku), arómu a glycerol. Melasa pôsobí ako zvlhčovač, zvyšuje dymivosť a ochucuje tabakovú zmes.

Dostupné sú rôzne príchute tabakových zmesí, od korenistých, sladkých a ťažších chutí, až po svieže – ovocné (napr. jablková, jahodová, višňová, melónová, broskyňová, čučoriedková, citrónová a mnohé iné). Títo mladí fajčiari viac – menej dali na rady starších fajčiarov vodných fajok a kráčajú ďalej v ich šľapajach.

Druhou skupinou mladších ročníkov, ktorí “sú do vodných fajok“, sú priaznivci najnovšej, tzv. novej vlny. Sú to tí, ktorí pri fajčení vodnej fajky uprednostňujú miesto tabaku kamienky do vodnej fajky a vaporizačné pasty.

Tým, že pri fajčení vodnej fajky nepoužívajú tabak, ich fajčenie je možné označiť ako zdravšie, pretože neinhalujú decht a nikotín, ktorý vzniká pri horení tabaku. Pri fajčení kamienkov do vodnej fajky, ktoré sú poliate melasou, a vaporizačnej pasty, dochádza ku fyzikálnemu javu – tzv. vaporizácii, zmene pevného skupenstva látky na plynné. Obsahujú iba minerálne zmesi, glycerín, arómu a neškodné farbivo, pričom sa predávajú v nespočetnom množstve príchutí. (Čestne prehlasujem, že toto bol naozaj môj posledný pokus zaťažiť ťa v tomto článku fyzikou).

Prečo práve ty a vodná fajka?

Skúsim ti to teda vysvetliť. Cigareta je šprintér, bežec na krátku a rýchlu trať, záležitosť niekoľkých sekúnd, alebo minút. Cigaretu si zapáliš a dokážeš si ju rýchlo užiť počas toho, kým čakáš na taxík, autobus, alebo meškajúceho kamoša. Hravo ju zvládneš cez krátku prestávku v práci, alebo bleskovú “fajčpauzu“ kdekoľvek inde.

Vodná fajka je bežec na dlhú trať, maratónec, ktorý pre svoj výkon potrebuje vhodne dlhý čas a priestor, aby výsledok stál za to. Fajčiť vodnú fajku a nervózne pritom pozerať na hodinky, to sa jednoducho nedá. Fajčenie vodnej fajky je rituál, na ktorý si vyčleniť dostatok času bezpodmienečne musíš. Len vtedy, ak sa dáš do celkovej pohody a kľudu, dokážeš pri vodnej fajke zrelaxovať a naplno si vychutnať všetko, čo ti ponúka. Keď sa k tebe pridá ešte pár podobných nadšencov s rovnakou krvnou skupinou, pokojne si kolektívne užijete kus Orientu hoci aj v obývačke tvojho dvojizbového bytu v Petržalke.

Koľko táto sranda “koštuje“ ?

Na to, aby si si kvalitnú vodnú fajku mohol dovoliť aj ty, nemusíš byť hneď Onasisov bratranec, ani čakať na dedičské konanie po báčikovi z Chochoľova, či navštíviť banku s pančuchou na hlave. V každom dobrom smokeshope, či fajčiarskom e-shope, ju majú v ponuke už od niekoľkých desiatok eur. V priemere kúpiš vodnú fajku od 20 do 100 €, luxusnejšie kúsky stoja samozrejme oveľa viac. Nie je možno ani drahšia, ako jeden tvoj nadupaný mesačný paušál za mobil. Celkom isto nebudeš mať po jej kúpe v peňaženke ozvenu.

S určitosťou ti však poviem, že peniaze, ktoré do nej investuješ, ti vodná fajka stonásobne vráti. A to aj napriek tomu, že je ženského rodu.

Článok pripravil: Vojtech

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.