Fajčenie marihuany: Správna inhalácia je pri húlení konope kľúčová. TAKTO vyzerá dokonalý šluk!

Fajčenie marihuany zvyknú laici a nováčikovia v odbore vnímať ako vec, na ktorej predsa nič zložité byť nemôže. Áno, pri pohľade na skúseného majstra dymu či filmovú scénu, kde si hlavný hrdina efektne vychutnáva svojho nadupaného jointa, to aj tak vyzerá. Ale naozaj len vyzerá, pretože v skutočnosti to funguje trochu inak. U začiatočníkov to býva až prvý šluk, ktorý im poodhalí silu trávy a presvedčí ich o tom, že to fakt až tak jednoduché nie je. Nesprávna inhalácia môže totiž vyvolať mimoriadne dráždivé pocity v ústach aj krku a zapríčiniť silné nutkanie na kašeľ. Príliš silný, plytký alebo veľmi jemný nádych či prehltnutie dymu býva častým dôvodom nepríjemného zážitku, ale aj slabšieho účinku marihuany. Ako inhalovať správne a vyťažiť z kanabisu 100% jeho energie, sa dočítaš práve TU!

Joint verzus cigareta

Fajčenie jointa a klasickej cigarety sa dosť podobá, ale rovnaké nie je. Cigareta obsahuje tabak, ktorého dym pred inhaláciou prechádza acetylcelulózovým filtrom. Tento z neho čiastočne vychytáva decht, splodiny horenia a nikotín, no zbavuje ho aj vlhkosti, čím ho v podstate chladí. Tabakový dym je tak jemnejší a suchší. Bežný joint disponuje zvyčajne len zrolovaným papierovým filtrom, ktorého účinok je v porovnaní s tým cigaretovým slabší. Zachytáva len väčšie kúsky trávy, čím zamedzuje ich vdýchnutiu – nič viac. Marihuanový dym je preto tuhší a oveľa hustejší, no čo je najdôležitejšie, vďaka THC ťa dostane fakt „vysoko“. Aj nikotín v cigarete sa snaží a robí čo môže, ale sile tetrahydrokanabinolu sa nevyrovná ani zďaleka. Pri prvom jointe je výhodu fajčiarov tabaku (v porovnaní s nefajčiarmi) ich vyššia tolerancia dymu ako takého, inhaláciu marihuany by teda mali zvládnuť oveľa lepšie.

Joint, blunt a spliff

U drvivej väčšiny začiatočníkov je prvým kontaktom s marihuanou joint, blunt alebo spliff. Joint alebo špek, či brčko, je marihuanová cigareta, ktorá sa skladá z troch hlavných častí – cigaretového papierika, filtra a kanabisovej náplne. Spliff je joint, ktorý okrem marihuany obsahuje aj rôzne množstvo tabaku, no a blunt, to je zas vydlabaná cigara naplnená kanabisom. Pre debutantov sa tieto alternatívy javia omnoho vhodnejšie než bongo, dab rig alebo fajka. Dôvod? Sú slabšie, menej účinné, a keďže zoznámenie s trávou by malo byť pozvoľné, vyhovujú viac.

Inhalácia v prípade jointa sa vykonáva štýlom MTL (Mouth to Lung), teda ústa–pľúca, a vyzerá nasledovne. Ako prvé musíš potiahnuť dym do úst, až potom ho vdýchnuť do pľúc. Potiahnutie musí byť jemné, radšej slabšie než mocné – ako keď cez slamku cuciaš kolu z pohára. Ak je už dym v ústach, vykonáš druhý, hlbší nádych až do pľúc. Nie príliš energický, úplne postačí normálne, bežné nadýchnutie. Dym v pľúcach zadržiavať netreba – škodí im to a veci veľmi nepomáha. A ešte niečo – dym nehltaj, inak ti bude zle! To som však už vyššie spomenul, tak len pre istotu.

Bongo a šlukovka

Bongo alebo fajka (vrátane vodnice) na prvé rande s marihuanou proste nepatrí. Títo „bojovníci“ sú dosť silní a v rukách zelenáča môžu znamenať problém. Zásah THC je niekedy pri fajke či bongu fakt hromový, preto by sa im začínajúci húliči mali radšej vyhnúť. Nízka tolerancia THC totiž nesie so sebou značné riziko predávkovania a spoľahni sa, že škaredý bad trip je najhorším možným úvodom tvojej fajčiarskej kariéry.

Ak sa aj napriek tomu rozhodneš pre bongo, buď opatrný a drž sa nasledujúcich pokynov. Marihuanu budeš v prípade bonga vdychovať spôsobom DTL (Direct to Lung), teda priamo do pľúc. Ako na to? Palcom ruky zapchaj turbo (malú dierku na spodku dymovej komory) a prilož pery k náustku na hornom konci trubice. Zapáľ trávu v kotlíku na vonkajšom konci šluku a jemne poťahuj (len do úst, nie do pľúc) až dovtedy, kým sa trubica nad vodnou hladinou nenaplní dymom. Ak už je plná, uvoľni prst z turba a celý obsah komory vdýchni naraz do pľúc, potom plynule vydýchni. To je všetko.

Inhalovanie marihuany – záverečné tipy a odporúčania!

Skôr než si zapáliš svojho prvého špeka, venuj mi, prosím, ešte chvíľu času. Pri inhalovaní kanabisu platí, že menej je niekedy viac. Menšie dávky znamenajú menší úder THC, lepšiu reguláciu sily a napokon – pridať si môžeš stále. Inhaluj pokojne. Vyhni sa prudkým a rýchlym nádychom, ktoré môžu uškodiť hrdlu aj pľúcam a zapríčiniť nepríjemné pocity. Ak sa chystáš na svoj úplne prvý dym, nemiešaj trávu s tabakom. Takáto zmes má omnoho drapľavejšiu chuť než čistá bylinka, čo dýchacím cestám začiatočníkov veľmi neprospieva. Keďže cez vysušené ústa a krk sa marihuana inhaluje ťažko, nezabúdaj na hydratáciu. Pohár osviežujúceho nápoja preto pri každej dobrodružnej relácii padne istotne vhod.

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.