Marihuana a kód 420! Vieš, ako spolu súvisia?

Marihuana a kód 420 sú vzájomne veľmi úzko späté a v komunite milovníkov trávy sú dobre známe každému nadšencovi tejto veselej rastlinky. Vo svete sa v určitých komunitách ľudí používajú kódy či iné špeciálne signály celkom bežne. Napríklad – každý pilot na zemeguli určite dobre pozná núdzové volanie Mayday a neexistuje snáď ani jeden námorník, ktorý by nerozumel signálu SOS vysielanému v morzeovke. O číslach 112, 150, 155 či 158 už ani nehovorím. Možno ti nepoviem nič nové, ale aj fanúšikovia marihuany majú svoj kód – číslo 420 je medzinárodným symbolom všetkých oddaných húličov a vyznávačov marihuany.

Ilustrovaný nápis 420

Prečo práve 420? Teórií je viac, pravdivá je však len jedna!

Prečo sa číslo 420 spája so všetkými vernými stonermi? Podľa názoru niektorých je to preto, lebo v marihuane sa nachádza presne 420 rôznych zlúčenín. Iní zas tvrdia, že dôvodom je apríl, presnejšie 20.4. – vraj je to ideálny čas na vysádzanie konope. Pomerne rozšírená je aj šuškanda, že 420 je číslo rádiového kódu polície, ktorý označuje služobné zákroky hliadok súvisiace s marihuanou. Môžeš sa spoľahnúť, že všetko sú to iba fámy a ani jedna z týchto klebiet sa nezakladá na pravde. Odkiaľ teda pochádza a čo znamená konopný kód 420?

420, 4:20 či 4/20 je slangový výraz pre fajčenie trávy! Kto a kedy ho vymyslel?

Riešenie tejto záhady je vskutku jednoduché – nič zložité v tom nehľadaj. Veril by si, že kód 420 je starý už viac než 50 rokov? Písal sa rok 1971, kedy pätica študentov verejnej strednej školy San Rafael High School v americkej Kalifornii prvýkrát použila slávnu šifru 420. Vtedajší teenageri – Mark Gravich, Larry Schwartz, Jeffrey Noel, Steve Capper a Dave Reddix tvorili partiu, pre ktorú si vymysleli názov Waldos. Pomenovanie Waldos si odvodili od steny (angl. wall) pred svojou školou, kde sa pravidelne stretávali.

It is 4:20 somewhere

Chlapci sa po vyučovaní schádzali v školskom areáli pri soche vedca Louisa Pasteura, odkiaľ vyrážali do blízkeho okolia pátrať po tajnom marihuanovom políčku. Túto skrytú úrodu marihuany študenti hľadali pomocou mapky, ktorú údajne nakreslil jej pestovateľ. Ako s tým všetkým súvisí kód 420? Je to označenie času. Znak 420, resp. 4:20 alebo 16:20 znamená presný čas (o desať minút pol piatej poobede), kedy sa pri vyššie spomenutej soche francúzskeho biológa ich schôdzky konali. Každý z priateľov presne vedel, čo značí odkaz alebo správa s obsahom “420 Louie“. Tak jedinečné, vynaliezavé a prosté zároveň !

Ako pokračoval príbeh kódu 420? Z bežnej frázy sa stala legenda!

Podľa dostupných informácií sa našim “pátračom“ žiadnu marihuanu nájsť nikdy nepodarilo – všetky ich pokusy nájsť kúzelnú bylinku skončili neúspešne. Aj napriek svojmu sklamaniu však číselnú šifru 420 používali aj naďalej. Slúžila im na diskrétne dohodnutie miesta a času fajčenia trávy, ktorú všetci piati tak veľmi zbožňovali. Príbeh o Waldos a kóde 420 vďačí za svoju celosvetovú popularitu americkému spisovateľovi, novinárovi a konopnému aktivistovi Stevenovi Hagerovi. Tento pán v mesačníku High Times (časopis známy obhajovaním legalizácie marihuany) v roku 1991 uverejnil prvý článok týkajúci sa čísla 420.

Kapela Grateful Dead na štylizovanom plagáte

O niečo neskôr, v roku 1998, v tom istom plátku venoval pár riadkov už spomenutým Waldos. Ku sláve tohto magického trojciferného čísla významne prispela aj rocková skupina Grateful Dead, najmä jej basgitarista Philip Lesh (dnes má tento hudobník úctyhodných 82 rokov!), ktorý si mimoriadne obľúbil jedného z členov Waldos – Davea Reddixa. Lesh sa dokonca snažil docieliť, aby bol čas 4:20 poobede spoločnosťou akceptovaný ako vhodný na používanie marihuany. A to už je iná káva!

Marihuana a kód 420 sú životným štýlom! Ako túto dvojicu vníma svet?

V súvislosti s kódom 420 sa 20. apríl stal medzinárodným dňom marihuany a konopnej kultúry. V tento deň sa organizuje množstvo protestov, mítingov, protestných pochodov a zhromaždení propagujúcich dekriminalizáciu a legalizáciu marihuany. Každoročne sa vtedy stretávajú priaznivci konope a na znak nespokojnosti so stavom riešenia kanabisovej otázky si spoločne – všetci naraz o 16:20 hodine na verejnosti zapália joint. Z čísla 420 sa stal uznávaný a všeobecne akceptovaný symbol.

Dopravná ceduľa s nápisom Exit 420

Najmä v USA dochádza vedľa ciest k častým krádežiam dopravných značiek s údajom 420, ktoré označujú vzdialenosť v míľach. Často sú preto nahrádzané tabuľkami s číslom 419,99, ani to však veľmi nepomáha. Obzvlášť žiadanými sú poznávacie značky (evidenčné čísla) na motorové vozidlá s numerom 420, túto cifru však neraz obsahujú aj kuchárske knihy o marihuane. Kód 420 sa objavuje na oblečení či rôznych predmetoch, nezriedka ho nájdeš v tematickej tlači alebo literatúre. Predajcovia a obchody s konopnými produktmi práve 20. apríla poskytujú svojim zákazníkom najväčšie zľavy a svoj tovar ponúkajú v špeciálnych akciách. Prostredníctvom čísla 420 vieš aj ty dať svojmu okoliu najavo svoj postoj k marihuane a jasne vyjadriť svoj názor na všetko, čo s ňou súvisí. Tak čo, starec, dáme aj my dnes 420?

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.