Flavonoidy a terpény v marihuane: Čo sú, ako fungujú a prečo sú tak žiadané?
Flavonoidy a terpény sú prirodzenou a vzácnou súčasťou rastlín konope. V marihuane dokážu účinkovať samostatne, každý sám za seba, avšak lepší efekt dosahujú vzájomnou spoluprácou. Ak priberú do hry aj tretieho silného hráča – kanabinoidy, ich vplyv sa umocňuje ešte viac. Spolupôsobenie a súčinnosť flavonoidov, terpénov a kanabinoidov pri vytváraní finálnych účinkov kanabisu sa v jazyku weed mastrov nazýva entourage effect, čiže sprievodný efekt, alebo efekt sprievodu. Jeho základom je synergia, kedy výsledný účinok súčasne pôsobiacich prvkov je väčší ako súčet účinkov jednotlivých prvkov. Matematický zápis tohto javu vyzerá asi takto: 1+1>2. Kooperácia flavonoidov a terpénov s kanabinoidmi tak buduje základ pre silnejší a kvalitnejší účinok buriny. Poďme si teda o flavonoidoch a terpénoch v marihuane povedať trochu viac.
Prečo práve flavonoidy a terpény?
Flavonoidy a terpény vznikajú v konopných rastlinách ako sekundárne metabolity. Pretlmočené do ľudskej reči to znamená, že sa jedná o druhotné alebo vedľajšie produkty látkovej premeny (metabolizmu) kanabisu. Ich úlohou je pomáhať marihuane pretrvať – chránia ju pred škodcami najrôznejšieho druhu aj nepriaznivými vplyvmi okolia. Vďaka nim ti gandža príjemne vonia, ale má aj skvelý liečebný potenciál. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na ich výnimočné vlastnosti kúsok bližšie.
Flavonoidy od A po Z
Flavonoidy sú prírodné látky, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine, čaji, kvetoch, ale aj iných potravinách, ktoré konzumujeme. V marihuane sa v rôznych koncentráciách vyskytujú hlavne v listoch, kvetoch a peli. Majú antioxidačné, antibakteriálne, protizápalové aj protivírusové účinky. Chránia bunky pred oxidačným stresom, UV žiarením a udržiavajú stálosť vnútorného prostredia. V rastlinách kanabisu sa nachádzajú v tekutom stave, obraňujú ich zvonku aj zvnútra a uľahčujú im prežitie v sťažených podmienkach. Neutralizáciou voľných radikálov nás ochraňujú pred kardiovaskulárnymi aj onkologickými ochoreniami, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, či cukrovkou.
Flavonoidy pomáhajú odstraňovať z tela toxické látky – odbremeňujú tým imunitný systém, ktorý sa tak môže efektívnejšie sústrediť na boj s chorobami. Predpokladá sa, že dokážu zlepšiť náladu aj pamäť. Z veľkej rodiny flavonoidov sa v konope nachádza napríklad apigenín, orientin, kannaflavin A, quercetin, silymarín či kaempferol. Pomenovanie flavonoid pochádza z latinského slova „flavus“, čo znamená žltý. Odkazuje na farebnú pigmentáciu, ktorá na kvety konope láka opeľujúci hmyz, čím pozitívne ovplyvňuje fyziológiu rastliny. V prírode sú zdrojom flavonoidov najmä citrusy, hrozno, kakaové bôby, arašidy alebo cibuľa.
A čo terpény?
Terpény sú organické zlúčeniny a zároveň najrozšírenejší druhotný produkt, ktorý sa v prírode nachádza. Poznáme ich vyše 40 000, pričom len konopné rastliny ich produkujú viac než 200. Marihuanové terpény sa nachádzajú v živici trichómov (malých žľaznatých chĺpkov), vyskytujúcich sa na povrchu kvetov a listov byliny. Tieto aromatické molekuly dávajú kanabisu jeho prenikavú vôňu, ktorá mu umožňuje prežiť vo voľnom prostredí. Silná aróma totiž odpudzuje hmyz a bylinožravé zvieratá, ktoré pre konope predstavujú vážne riziko. Terpény však marihuanu chránia aj pred vysokými teplotami okolia. Keďže sú prchavé, počas denných horúčav sa vyparujú a rastline tak zabezpečujú lepšie chladenie.
Ako terpény účinkujú?
Terpény sa významnou mierou podieľajú na úprave vlastností marihuany a na svojich konzumentov majú rozdielne účinky. Každý konopný kmeň má trochu iný terpénový profil, preto rôzne odrody marihuany chutia aj voňajú inak. Vďaka spolupôsobeniu terpénov a tetrahydrokanabinolu (THC) tak môže byť efekt rozličných druhov konope na organizmus spotrebiteľov odlišný. Najznámejšie konopné terpény sú β-pinene (58%), nerolidol (13%), β-caryophyllene (8%), linalool (6%), α-pinene (4%), d-limonene (4%) či α-humulene (3%). Uveďme si teraz pár konkrétnych príkladov. Ak marihuana vonia po klinčeku, má vyšší obsah terpénu s názvom myrcén a jej účinky by mali byť skôr sedatívne. Keď však vonia po ihličí, príčinou je pinén a konope by malo stimulovať pozornosť a pamäť. Citrusovú chuť marihuany má zas na svedomí limonén – zlepšovač nálady a utešiteľ mysle.
Flavonoidy a terpény – spoločný efekt bez kompromisov!
Je zrejmé, že každá z týchto fytozlúčenín dokáže pôsobiť a vyvolať účinky aj samostatne. Ak je však marihuanový výrobok komplexný a obsahuje plné spektrum týchto látok, jeho záber môže byť oveľa širší, lepší a silnejší. Všetko tak nasvedčuje tomu, že synergický efekt kanabinoidov, flavonoidov a terpénov prináša omnoho viac úžitku, než izolovaná konzumácia týchto substancií. Jedná sa o princíp sprievodného efektu, ktorý sme spomenuli už na začiatku. Keďže výskum kanabisu neustále prebieha a napreduje pomerne rýchlo, nové poznatky z tejto oblasti by sme mali mať k dispozícii už čoskoro.
Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.