Syntetická marihuana: Čo to je? Ako sa používa a aké sú jej riziká?

Syntetická marihuana, známejšia skôr pod slangovým označením „K2“ alebo „Spice“, je umelo vyhotovená chemikália, ktorej hlavnou úlohou je napodobniť účinky tetrahydrokanabinolu (THC). Syntetická marihuana nepochádza z konopnej rastliny, ale z laboratória, kde bola vyrobená z chemických zlúčenín – syntetických kanabinoidov, ktoré sa v tele viažu na rovnaké endokanabinoidné receptory ako THC. V porovnaní s prírodnou marihuanou sú jej účinky silnejšie a cena nižšia, čo ju sprístupňuje širšiemu spektru konzumentov. Tu však prichádza na rad povestné „ALE“, ktoré pri syntetickej marihuane znamená problémy – od vážnych vedľajších účinkov až po život ohrozujúce riziká. Viac sa dozviete v článku!

Syntetická marihuana zblízka

Spomenuli sme, že syntetická marihuana nemá s rastlinnými kanabinoidmi nič spoločné. Ide o riskantnú chemickú látku – umelo pripravenú drogu, ktorá má od organického materiálu veľmi ďaleko. Syntetické kanabinoidyaktivátormi endokanabinoidných receptorov, ktoré sú súčasťou endokanabinoidného systému (ECS) nášho tela. ECS je zložitý systém bunkovej signalizácie, ktorý zodpovedá za udržiavanie homeostázy – rovnováhy vnútorného prostredia. Endokanabinoidný systém riadi množstvo životne dôležitých funkcií, ako je metabolizmus, trávenie, spánok, vnímanie bolesti, imunitné a zápalové reakcie, pamäť a veľa iného. Syntetické kanabinoidy reagujú najviac s receptormi CB1, ktoré sa sústreďujú hlavne v mozgu a mieche. Prostredníctvom receptorov CB1 sa môžu následne prejaviť psychoaktívne účinky drogy a známy „high efekt“.

Ako sa používa syntetická marihuana?

Syntetická marihuana je dostupná najmä v podobe sušených a drvených bylinných zmesí, ktoré sú ňou postriekané. Táto zmes sa fajčí ako klasický konopný joint, môže sa však použiť aj ako náplň do vodnej fajky, šlukovky či bonga. Modernejšie prevedenia slúžia v tekutej forme ako náplň do e-cigariet alebo vaporizérov. Syntetickú marihuanu ponúkajú výrobcovia a predajcovia zvyčajne ako legálny produkt s tým, že ani bežné testy na drogy ju neodhalia. Tento argument je pre spotrebiteľa zvlášť atraktívny, jeho pravdivosť je však minimálne diskutabilná.

Vedľajšie účinky a riziká

Syntetická marihuana sa začala používať v roku 2000. Odvtedy sa v súvislosti s jej konzumáciou objavili viaceré vážne zdravotné komplikácie a riziká. Jedným z najhlavnejších problémov je, že účinky syntetickej marihuany sa nedajú predvídať. Závisia od viacerých faktorov, ako je napríklad veľkosť a sila dávky, druh použitého kanabinoidu či subjektívna odpoveď konzumentovho organizmu. Medzi krátkodobé vedľajšie účinky syntetickej marihuany patrí silná úzkosť, paranoja, nevoľnosť, zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie, intenzívne abstinenčné príznaky, halucinácie či agresivita. Dlhodobé a pravidelné užívanie zas môže spôsobiť poškodenie srdca, nečakané záchvaty, poruchy psychiky, epilepsiu či vytvoriť pomerne silnú závislosť. Okrem toho – v spojitosti so syntetickou marihuanou bolo zaznamenaných aj viacero úmrtí.

Prečo je syntetická marihuana riziková?

Syntetická marihuana zvyčajne obsahuje aj ďalšie chemikálie, ktorých účinok nie je celkom známy. Zloženie syntetickej marihuany sa často mení, aby producenti dokázali ľahšie kľučkovať medzi paragrafmi. Takmer okamžite, ako sa určitý druh dostane na zoznam zakázaných látok, nastupuje miesto neho iný – s mierne pozmeneným zložením. Syntetická marihuana, keďže sa vyrába nelegálne a bez príslušnej kontroly, môže obsahovať rôzne množstvo nebezpečných chemikálií. To môže zapríčiniť poškodenie zdravia, predávkovanie či dokonca smrť. Len pre zaujímavosť – v roku 2018 bolo zo strany United States Food and Drugs Administration (Správa potravín a liečiv USA) konštatované, že syntetické kanabinoidy obsahujú brodifacoum. Ide o jed na potkany, ktorý sa do syntetickej marihuany pridával kvôli predĺženiu jej účinkov. Syntetické kanabinoidy preto rozhodne nemožno považovať za bezpečné. Najlepšou a najúčinnejšou ochranou tak zostáva jediné – obísť ich čo najväčším oblúkom!

Čo všetko obsahuje syntetická marihuana?

V umelej marihuane sa nachádza veľa syntetických zložiek, ako AM-694 (benzoylindol), JWH-018, JWH-019, JWH-073, JWH-081, JWH-122, JWH-210 (naftoylindoly), alebo JWH-203, JWH-250 (fenylacetylindoly). Nájsť tu môžeme aj rôzne psychoaktívne byliny, ako je indický bojovník (Pedicularis densiflora), alebo divoká dagga, známa tiež ako leví chvost (Leonotis leonorus). Zvyčajne nechýbajú ani psychoaktívne alkaloidy, ako nikotín, leonurín, nuciferín či aporfín, objaviť sa môžu však aj psychoaktívne opioidy alebo oleamid, čo je primárny amid mastnej kyseliny s hypnotickými účinkami. Objaviť sa môže i harmín (beta-karbolín a harmala alkaloid) a harmalín (fluorescenčný indolový alkaloid), čo sú reverzibilné inhibítory monoaminooxidázy. V niektorých prípadoch sa našli aj psychedelické deriváty tryptamínu.

Syntetická marihuana – zamyslenie na záver

Syntetická marihuana môže budiť dojem, že je neškodná, avšak pravda o umelo vytvorených kanabinoidoch je úplne iná. S ohľadom na svoje zloženie a účinky, táto syntetická marihuana prináša so sebou obrovské množstvo rizík – preto je dobré držať sa od nej čo najďalej. Hrozba závislosti a nevyspytateľnosť účinkov, ktoré môžu ohroziť život a zdravie konzumenta, z nej robia nespoľahlivú a veľmi nebezpečnú drogu. Dávajte na seba pozor a buďte zdraví, priatelia!