Vodná fajka – týchto 5 vecí ťa môže pripraviť o skvelý fajčiarsky zážitok!

Vodná fajka je dokonalý a stáročiami preverený vynález. Nemyslím si to len ja – potvrdzujú to milióny jej priaznivcov po celom svete. Skúsení nadšenci chladného dymu vedia, že výkon či bezchybná funkčnosť shishe závisí najmä od zbehlosti a šikovnosti fajkára. Čo tým chcem naznačiť? Zručnosť je pri vodnej fajke viac než dôležitá a získať sa dá len pravidelným tréningom a praxou – žiadny rýchlokurz ani skratka nejestvuje. Skúšania, pokusy a prvotné experimenty však bývajú často sprevádzané aj nehodami a sklamaním. Aby spokojnosť porazila nezdar, priblížim ti kvinteto chýb, ktorým by si sa mal stopercentne vyhnúť. Predovšetkým vtedy, ak si chceš svoju shishu užiť skutočne naplno.

Komponenty vodnej fajky: korunky, náustky a uhlíky na štylizovanom pozadí tmavého dreva a ovocia

Zanesená hadica na vodnú fajku

Silikón (polysiloxan) je ako výrobný materiál absolútny TOP! Je odolný, vodoodpudivý, nízkoadhézny a dobre sa čistí – nič sa naň len tak ľahko nenalepí. Ani silikónová hadica však nie je nesmrteľná. Aj napriek jej pravidelnej a poctivej hygiene sa môže stať, že sa ti chute rôznych tabakov začnú po čase zlievať. Toto prelínanie chutí je spôsobené absorpciou aróm dymu z predošlých sedení do silikónu vnútri hadice. Chuť aktuálne fajčenej zmesi je tak výrazne ovplyvnená pachom dávnejšie použitých tabakov. Keď k tomu dôjde, je čas vymeniť hadicu za novú. Ja ju mením každých 6 až 12 mesiacov, záleží od frekvencie jej používania. Čo už, veď hadica na vodnú fajku je predsa konzumný artikel.

Príliš dlhá relácia

Priemerné randevú s vodnou fajkou trvá približne hodinu, nejaká tá minútka hore-dolu nevadí. V záchvate šporovlivosti sa niektorí fajčiari snažia tento čas predĺžiť a z tabaku vydolovať aj to, čo v ňom už nie je. Prepaľovať tabak do vodnej fajky v korunke vodnej fajky neúmerne dlhým fajčením sa skutočne nevypláca. Lahodná chuť dymu sa zmení na nepríjemne horkú a navyše – na karbónové spálenisko v miske budeš potrebovať zbíjačku. Tadiaľto cesta na fajčiarsky Olymp rozhodne nevedie!

Tri horiace uhlíky položené na badchi

Zle zapálené uhlie do vodnej fajky

Kokosové uhlie do vodnej fajky je super voľba – horí čisto, bez dymu a zápachu. Rozpaľovať ho na kuchynskom sporáku či sklokeramickej varnej doske je však holé barbarstvo a jedno z najhrubších porušení fajkárskeho Desatora. Viem, o čom hovorím – deje sa to často. Uhlíky do vodnej fajky sa tak nielenže nepripravia dostatočne a správne, ale aj čistenie tvojho šparhéta od priškvarených škrupín kokosu bude mať poriadne ďaleko od srandy. Na dôvažok, mizerne zapálené uhlíky produkujú oveľa viac oxidu uhoľnatého a dechtu. Nerob to ako Robinson, daj to na profíka a použi plynový alebo elektrický rozpaľovač uhlíkov do vodnej fajky – lebo tak je to správne. Rýchlozápalné uhlie do vodnej fajky nechaj odpočívať v skrini – jeho čas príde až neskôr, niekde na čundri či výlete mimo civilizácie.

Vodná fajka netesní

Vodná fajka, ak je v poriadku, pracuje spoľahlivo. Ak sú však oblaky dymu riedke a slabé, ťah fajky neobvykle voľný či naopak – priveľmi obťažný, tvoja shisha pravdepodobne nasáva tzv. falošný vzduch. Ako si potvrdíš tento predpoklad? Vodnú fajku necháš najprv poriadne vychladnúť. Zložíš z nej korunku, odhalený otvor na hornom konci jej tela vzduchotesne prikryješ dlaňou a potom už len silnejšie potiahneš z náustka.

Vodná fajka DUD so zlatou povrchovou úpravou: detail pripájania tela vodnej fajky do vázy

Nič si do úst nevtiahol? V tom prípade musíš chybu hľadať inde. Ak si však nejaký vzduch vdýchol, diagnóza je jasná – tvoja shisha netesní! Nezostáva ti iné, len ju celú rozobrať a znova (dôsledne!) poskladať – zvýšenú pozornosť musíš venovať všetkým spojom a tesneniam. Po tomto by už malo byť všetko, ako sa u nás hovorí – ou kej!

Špinavá voda vo váze

Áno, aj takí sa nájdu. Vodu vo váze svojej shishe nevymenia dovtedy, kým nevyzerá ako polievka z asfaltu. Ako chutí tabakový dym prebublaný cez takýto stuchnutý bodrel plný choroboplodných baktérií? Spoľahni sa, že toto vedieť nechceš a tvoje chuťové poháriky sa bez tohto dobrodružstva tiež celkom určite zaobídu . Pamätaj si, že tekutina sa musí po každom použití vodnej fajky vyliať a váza poriadne vyčistiť. Ako vravia kolegovia spoza oceánu: “New session – new water!“ a nikdy inak. Rozhodol si sa ako chladiace médium použiť mlieko, kávu, ovocnú šťavu, džús či alkohol? Žiadny problém – stačí posunúť level drhnutia vodnej fajky na úroveň “professional“. Aj tebe pred mnohými rokmi pani učiteľka v škole tvrdila, že čistota je pol života? Neklamala. A to som si istý, že o vodnej fajke nemala ani páru!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.