Zbaľte si kufre, Holi je festivalom farieb a marihuanových smoothie

Vodné pištole, marihuanové smoothie a výbuchy farebných práškov. Hinduistický festival Holi je možno tou najlepšou kombináciou zábavných aktivít o akej ste kedy počuli. Festival Holi je oslavou jari a všetkých vecí s ňou spojených: plodnosť, nový život a víťazstvo svetla nad temnotou.

Avšak korene tohto festivalu siahajú až do mytológie, tradícií a iných významov. Inými slovami – neexistuje jediný špecifický alebo definujúci účel festivalu Holi.

Keďže dátum odohrávania festivalu je závislý od posledného splnu hinduistického kalendára, odohrávať sa môže kedykoľvek počas mesiacov február a marec. Tento rok Holi začína 1. marca 2018.

Od Indie po Pakistan či Nepálu po Srí Lanku – všetci hinduisti sa zhromažďujú počas Holi, aby ako svojich priateľov tak aj cudzincov doslova bombardovali dlaňami plnými farebného prášku. Zatiaľ čo je konope vo všetkých týchto krajinách ilegálne, v Indii sú povolené marihuanové smoothie.

Hoci je marihuana v Indii nelegálnou už od roku 1985 tak v tejto krajine existuje výnimka pre tzv. Bhang Lassi – konopný milkshake, ktorý je zvlášť populárny počas Holi.

Bhang Lassi je vyrobený z kardamónu, škorice, jogurtu a ružovej vody, no zároveň je jeho ingredienciou konope vypestované v Himalájach. Môže byť vyrábaný a predávaný len vo vládou kontrolovaných Bhang-shopoch

Holi trvá dva dni. Počas prvého dňa sú zapaľované obrovské vatry. Až počas druhého dňa skutočne začína explózia farieb.

Miešanie farieb je symbolikou celého zmyslu tohto festivalu: spájanie ľudí naprieč kultúrnymi a náboženskými líniami.

Zatiaľ čo hinduisti požívajú Bhang za účelom duchovnej cesty (robia tak už od roku 1400 p.n.l.), ostatní pijú tento marihuanový milkshake aby dali priestor tomu „dieťaťu, ktoré sa v nich nachádza“. Sila nápoja Bhang spočíva v tom, koľko „guličiek“ konope doň bolo primiešaných.

Počas Holi si účastníci festivalu naozaj užívajú súčasný moment.

Festivalu sa zúčastňujú dokonca aj hinduistickí kňazi a náboženské osobnosti – jednoducho hádžu farebný prášok po svojich kolegoch vo vnútri chrámov.

Mali by ste si byť vedomí toho, že počas festivalu neexistuje niečo ako osobný priestor.

Podľa Holi sa inšpirovalo mnoho iných festivalov, no práve na tomto origináli nájdete niečo jedinečné a magické. A k tomu je to ešte jediné miesto, kde si môžete užiť vládou povolený drink Bhang Lassi.