Ako pestovať marihuanu – Sušenie a skladovanie sú rovnako dôležité – Tipy na správne sušenie
Ako pestovať marihuanu zahŕňa viac ako samotné pestovanie. Súčasťou sú aj procesy sušenia a skladovania marihuany, ktoré sú rovnako dôležité ako pestovanie. Ak niečo pokazíš v procese sušenia či skladovania, môže sa stať, že celá tvoja úroda skončí v koši. Ako správne postupovať sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.
Ak si úspešne vypestoval svoju vlastnú úrodu konope, srdečne ti gratulujem. Nezabúdaj však, že ešte nie si na konci cesty. Síce si si vybral a zasadil najlepšie konopné semená, príkladne si sa staral o rastlinky a úrodu si zožal v správny čas, na to, aby si si mohol užívať výsledky tvojej námahy, ta ešte čaká proces sušenia a skladovania marihuany. Ak by si postupoval nesprávne, hrozí, že o svoju úrodu prídeš v dôsledku nesprávneho postupu.
Čo ti hrozí ak nesprávne vysušíš rastliny marihuany?
Najväčším strašiakom je práve vznik plesní. Pleseň sa môže objaviť už v procese sušenia, ale aj pri nesprávnom skladovaní. Ďalšou apokalypsou je degradácia kanabinoidov a terpénov, čo by znamenalo, že sa z toho sena nezhúliš. Preto v žiadnom prípade nenechaj pozbierané rastliny len tak niekde ležať skladom.
Prečo je sušenie marihuany také dôležité?
Tak za prvé, nevysušená marihuana by sa asi zle fajčila, že? Ak chceš mať naozaj kvalitný materiál, musíš sa ešte trochu posnažiť. V priebehu ďalších týždňov sa totiž v ideálnych podmienkach počas sušenia budú účinné látky v konope ešte rozvíjať. Preto starostlivo stráž prostredie v ktorom sušíš rastlinky a dbaj na správnu teplotu a vlhkosť. Optimálna teplota na sušenie konope je 21°C a optimálna vlhkosť vzduchu 50% – 55%, čo sú v podstate bežné izbové podmienky. (V izbe to ale nesuš! Vlastne, môžeš, ale ten, kto býva s tebou sa fakt „poteší“ :D)
Maj na pamäti, že aj keď splníš tieto dve podmienky, ešte nemáš vyhraté. Dôležité je aj prúdenie vzduchu, aby si predišiel vzniku plesní. Ak splníš všetky podmienky šišky budú voňať po vysušení ešte lepšie, ako keď si ich pozbieral. V procese sušenia sa zároveň odbúrava chlorofyl, čo znamená, že chuť marihuany bude po vysušení jemnejšia. Sušením sa zároveň obmedzí množstvo látok, ktoré by mohli spôsobovať bolesť hlavy, svrbenie či dokonca úzkostné stavy.
Tipy na správne sušenie marihuany
Sušenie celých rastlín aj so stonkou
Najjednoduchší a najúčinnejší spôsob je zároveň ten najlogickejší. Celé rastliny aj so stonkou jednoducho odstrihni čo najnižšie od zeme a zaves ich dolu hlavou. Ešte predtým ich zbav všetkých veľkých listov (sú zbytočné) a dôkladne prichyť každú rastlinu za stonku.
Hovorí sa, že tento spôsob je najlepší aj preto, lebo sa počas sušenia dostanú do šišiek ďalšie účinné látky, ktoré rastlina dovtedy nevyužila. Navyše ak necháš na rastlinkách malé okvetné lístky, šišky budú ešte voňavejšie. Ochránia totiž trichómy, ktoré obsahujú voňavé terpény. Keby si okvetné lístky ostrihal, trichómy by mohli následkom sušenia opadať.
Pri ideálnej vlhkosti a teplote by mali byť šišky vysušené približne po dvoch týždňoch. Na tento spôsob sušenia ale potrebuješ dostatok priestoru, ktorý závisí aj od výšky rastlín. Pri tomto spôsobe sušenia je rizikové prekročenie vlhkosti. Ak je v priestore vlhkosť vyššia ako 60% hrozí ti, že sa rastliny nevysušia, ale splesnivejú.
Sušenie ostrihaných vetvičiek
Pokiaľ nemáš dostatok priestoru, alebo máš v miestnosti príliš vysokú vlhkosť máš ďalšiu možnosť. Môžeš ostrihať vetvičky zo stonky a sušiť ich na sušiarenskom site alebo porozkladať na kartón. Dôležité je, aby okolo nich prúdil vzduch a neboli na sebe príliš natlačené. Ja napríklad suším bylinky na obyčajných plechoch na pečenie preložených kuchynskými papierovými utierkami. Tie nasajú vlhkosť z rastlín, no treba ich každý deň otáčať, aby sa vysušili rovnomerne. V tomto prípade sú najideálnejšie sitá/siete na sušenie, zavesené uprostred miestnosti.
Predtým než uskladníš svoju úrodu sa uisti či je naozaj dokonalo vysušená. Ak si nie si istý poisti a pre istotu ju nechaj ešte pár dní sušiť. V ďalšom článku ti prezradím, ako najlepšie skladovať marihuanu a na čo by si si mal dávať pozor.
Článok pre teba pripravila Veronika Ursínyová
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…