Legálne drogy, ktoré ti navodia stavy – časť 3
Pokračujeme v úspešnej sérii článkov na tému – legálne drogy. Začína ísť naozaj do tuhého a tento článok má iba informačný charakter. Tieto halucinogénne rastliny neodporúčame konzumovať a ak sa k nim náhodou dostaneš, tak jedine pod skúseným dohľadom!
Šalvia divotvorná – vizionár a liečiteľ
Šalvia divotvorná je v celku známa psychoaktívna rastlina, ktorá po konzumácii navodzuje halucinogénne stavy. Salvia divinorum môže vyrásť do výšky vyše jedného metra a má duté štvorcové stonky s veľkými listami a bielymi kvetmi. Psychoaktívnou zložkou šalvie je diterpenoid Salvinorin A, ktorý je jedinečný svojou štruktúrou. Šalvia divotvorná pochádza pôvodne z Mexika, kde ju do dnešnej doby používajú šamani na dosiahnutie vízií pri liečení a pri vešteckých rituáloch. Počas rituálov žujú čerstvé listy na tichom a osamelom mieste, kde zažívajú halucinogénne vízie.
Šalvia je dnes populárna aj v Európe, kde ju väčšina ľudí konzumuje kvôli stavu „high“. Je viacero spôsobov podania tejto prírodnej drogy – fajčenie sušených listov, žuvanie čerstvých listov, alebo pomocou extraktu vo forme kvapiek. Rastlina je považovaná za nízko toxickú látku s nízkym potenciálom k závislosti.
Namiesto trávy, bongo naplnené šalviou
Sušené listy šalvie môžeš dať do fajky, bonga, či vodnej fajky. Bongo alebo vodná fajka sú preferovanejšie, pretože ochladzujú dym. Na uvoľnenie halucinogénneho salvinorínu je totiž nevyhnutná teplota cca 240°C, čiže sa odporúča použiť kvalitný tryskový zapaľovač. I keď je „high“ efekt po fajčení listov miernejší ako po konzumácii extraktu, je to stále jeden z najpoužívanejších spôsobov. Po fajčení sa účinky dostavia okamžite, najsilnejší stav trvá 1-5 minút a po 20 minútach stav úplne odznie. Na nete za 20 gramov sušených listov zaplatíš približne 10 € a za 1 gram extraktu cca 25 €. Pozor, nezmýľ si šalviu divotvornú so šalviou lekárskou, ktorá je u nás úplne bežná.
Havajská ruža – skoro ako LSD
Argyreia nervosa nemá oficiálny slovenský názov, no alternatívny názov Havajská ruža sa natoľko rozšíril, že už jej asi zostane. Táto popínavá rastlina síce pochádza z Indie, ale svoju popularitu získala na Hawaii, v Afrike, či Karibiku. Rastlina je obľúbená najmä pre jej nádherné farebné kvety, ktoré sú cennou ozdobou záhrad. Týmto spôsobom sa aj predávajú semená havajskej ruže na Slovensku, teda iba na pestovateľské účely a opačne, ako konopné semená, ktoré sa pestovať nesmú.
V malých dávkach sa havajská ruža používa ako afrodiziakum, zároveň odďaľuje vyvrcholenie a jej účinok môže trvať až 8 hodín. Nedospelá rastlina obsahuje amid kyseliny lysergovej, malé množstvo strychnínu, ergolin a veľa alkaloidov. Zvyčajná dávka po ktorej budeš „high“ je 4-8 semien. Semená je potrebné ošúpať a rozžuvať, alebo rozomlieť v mlynčeku a vložiť do želatínovej kapsule. Po konzumácii sa môže dostaviť nevoľnosť a nutkanie na zvracanie. Po nepríjemnej časti príde tá príjemná a nastúpia uvoľňujúce účinky, ktoré potrvajú 3-4 hodiny. Všeobecné odporúčania ohľadom konzumácie havajskej ruže sú: užiť semená na lačný žalúdok, piť teplé nápoje ako napríklad mätový čaj a trip si najlepšie užiješ v prítomnosti dobrého kamaráta, ktorý na teba dohliadne.
Účinky havajskej ruže sú podobné LSD a teda: zvýšená fantázia, zosilenie vnímania farieb a zvukov, pseudo halucinácie, zmena vnímania času. Typicky má aj svoje nežiadúce účinky ako bolesť hlavy, zvracanie, hnačka, závrate, zmätenosť, potenie sa a treba brať v úvahu možnosť predávkovania sa. Čiže opatrnosti nie je nikdy dosť!
Napíš nám na FB Húlič.sk, či ťa článok zaujal a dozvedel si sa niečo nové, ak áno môžeš sa tešiť na ďalšie pokračovanie. 🙂
Článok pre teba pripravila: Veronika
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…