Predávkovanie marihuanou? Áno – má to však malý háčik a jedno veľké ALE!

Predávkovanie marihuanou môže mať pre húliča fatálne následky – presne takto znie jeden z najrozšírenejších a najčastejšie skloňovaných mýtov týkajúcich sa kanabisu. Samozvaní odborníci s rozhľadom záhradného krtka vyťahujú túto tému naozaj veľmi radi. Robia tak najmä vtedy, ak potrebujú na zelenú rastlinku vrhnúť to najhoršie možné svetlo a totálne ju zdiskreditovať. Pravdou však je, že aj keby sa marihuana akokoľvek veľmi snažila, svojmu používateľovi smrť spôsobiť nedokáže. Je na to proste príliš slabá. Aby dávka THC bezprostredne ohrozila smokera na živote, musel by za 15 minút vyfajčiť približne 700 kilogramov marihuany – a to je aj s prižmúrením oboch očí fakt nereálne. Nadmerné množstvo vyfajčeného či zjedeného THC ti však krušné chvíle pripraviť naozaj môže. Čítaj ďalej, za pár minút budeš v obraze!

Predávkovať sa a predávkovať sa je rozdiel! Čo to znamená?

Predávkovanie alkoholom a opiátmi – napríklad heroínom, ópiom či stimulačnými drogami, akými sú metamfetamín (pervitín) alebo kokaín, to už je úplne iná káva. Najčastejšou príčinou porúčania sa narkomanov na druhý svet je zástava ich dýchania alebo krvného obehu a srdca. Nadmerná dávka opiátov negatívne vplýva na činnosť pre-Bötzingerovho komplexu (preBötC) – zhluku interneurónov vo ventrálnej respiračnej skupine drene mozgového kmeňa (časti mozgu pod mozočkom a predným mozgom). Dýchanie sa ich účinkom spomalí až úplne zastaví a nastáva smrť. Pri alkohole začína problém vtedy, keď jeho množstvo v krvi už pečeň nestíha odbúravať. Od tohto momentu je scenár pre konzumenta alkoholu podobne katastrofický, ako v prípade opiátov. Zle pomyslieť…

Detail zeleného skleneného bonga, ktoré drží v rukách mladá usmievajúca sa žena

Pri kúzelnej bylinke ti však takéto niečo vôbec nehrozí! Prečo? THC v tvojom tele pracuje úplne inak. Cez receptory CB1 a CB2 nachádzajúce sa v mozgu, nervovom systéme a bunkách imunitného systému ovplyvňuje funkciu endokanabinoidného systému. Tento systém riadi životné funkcie a je zodpovedný hlavne za rovnováhu tvojho organizmu. Kanabinoidné receptory majú len minimálny dosah na dýchanie a krvný obeh – život ohrozujúci stav ti tak gandža (aj tá najsilnejšia!) naozaj nemá ako navodiť.

Prehnal si to s trávou? Očakávaj kvalitný bad trip!

Bad trip skutočne nie je nič príjemné. Je to slangové pomenovanie zdanlivo neznesiteľného stavu, ktorý môže prepuknúť po použití väčšieho množstva marihuany, než je zdravé. Blažený a slastný pocit sa zrazu zmení na hrozivú úzkosť či paniku, ktorá je obvykle sprevádzaná nie práve najkrajšími halucináciami a vidinami. V tej chvíli by si najradšej nebol a máš dojem, že nastala tvoja posledná hodina. Až tak nebezpečné to však nie je. Ide len o silný diskomfort a ťažkosti odohrávajúce sa len v tvojej hlave – nemusíš sa vôbec báť, zo sveta ťa to celkom určite neznesie.

Detail ruky držiacej horiaceho jointa na pozadí nočných svetiel

Úplne postačí, ak nebudeš zbytočne stresovať a zachováš pokoj – nepríjemný stav bude postupne slabnúť až napokon celkom odozneje. Záchvat paniky sa ti môže zdať nekonečný, pretože v poriadnom rauši vnímaš plynutie času spomalene. Bad trip je zvyčajne záležitosťou začiatočníkov, ktorí svoju toleranciu voči THC zatiaľ spoľahlivo nepoznajú a veci ešte nemajú celkom pod kontrolou.

Aké prejavy má prehúlenie? Aj mariška vie pripraviť poriadne horúce chvíle!

Prílišné množstvo THC môže u teba vyvolať neovládateľný smiech, silnú únavu a nevoľnosť, paranoju (predstavu ohrozenia a stihomamu), depresiu či úzkosť – neraz sa objaví aj porucha reči, chôdze alebo pohybu. K týmto príznakom sa často pridružuje aj enormné predĺženie reakčného času, extrémne sucho v ústach (tzv. cotton mouth) a brutálne sčervenanie očí (tzv. weed eyes), ktoré je zapríčinené rozšírením ich kapilár.

Detail zapaľovania zelenej pyrexovej fajky, naplnenej marihuanou a priloženej k ženským ústam

Pri fajčení marihuany jej účinky nastupujú takmer okamžite – silu trávy pocítiš do niekoľkých minút a “hore“ ťa podrží približne dve hodiny. Čo ak konopné šišky použiješ ako ingredienciu do jedla, zapečieš do koláčika či primiešaš do kávy, mlieka alebo čaju? Vtedy musíš byť trochu trpezlivejší. Účinok kúzelnej bylinky tu nastupuje neskôr – trvá to niekedy až 1,5 hodiny, v opojení však niekedy zotrváš aj 8 hodín. Máme pre teba dobrú správu! Keď dodržíš základné pravidlo úspešného húliča, nič z vyššie uvedeného sa ti stať nemusí. Čo to znamená? Ak sa cítiš fajn, ďalšiu porciu THC si už nepridávaj!

Predávkovanie marihuanou nie je konečná! Ako sa dá pomôcť?

Čo robiť v prípade, ak ťa THC premohol a marihuana nad tebou vyhráva na body? Na posledné dve spomenuté patálie – suché ústa a červené oči účinne zaberá pohár pramenitej vody a bežne dostupné očné kvapky proti podráždeniu. Je tiež dôležité, aby si nebol sám – prítomnosť blízkej osoby je super, dodá ti to pocit bezpečia a istoty. Mysli na niečo príjemné, pusť si obľúbenú – upokojujúcu hudbu a zhlboka dýchaj. Dopraj si relax, niečo ľahké zjedz (vyhni sa alkoholu, ostrým, pikantným či ťažkým jedlám), zabezpeč si dostatočný prísun tekutín a poriadne sa vyspi. Ak si už naozaj nevieš rady, neriskuj ďalšie zhoršovanie stavu a bezpodmienečne vyhľadaj lekára – odborná pomoc je niekedy namieste. Aké je teda naše záverečné odporúčanie? Menej je niekedy viac – na túto starú známu pravdu pri marihuane nesmieš nikdy zabudnúť!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.